Nawigacja

O rasie  /   Wzorzec rasy  /   

Treść strony

 

 

WZORZEC RASY

 

Wygląd Ogólny

Golden retrievery to psy średniej wielkości, mocno i harmonijnie zbudowane, o zdrowym i łagodnym wyglądzie, aktywne, o płynnych chodach. Retriever musi mieć odpowiednio wyważone proporcje. Teoretycznie powinien móc spędzić cały dzień w ruchu, w urozmaiconym terenie bez widocznego wysiłku. Golden musi więc być psem wytrzymałym, o nienagannej konstrukcji, aby dobrze spełniać role aportera w różnych warunkach. Proporcjonalność i harmonijność sylwetki powinny być widoczne nie tylko w górnej linii i długości nóg, ale także w ustawieniu łopatki i kontowaniu kończyn tylnych. Pies o prawidłowym, głębokim kontowaniu zarówno frontu jak i tyłu, wykazuje się swobodnymi, płynnymi ruchami.

Cechy charakterystyczne

Łatwy w układaniu, inteligentny, oddany właścicielowi i posiadający naturalne zdolności psa aportera.

Głowa

Harmonijna, wyraźnie rzeźbiona, o dobrze zaznaczonym stopie, mózgoczaszka szeroka, dobrze osadzona na szyi. Kufa mocna, szeroka i głęboka. Długość kufy zbliżona do długości mózgoczaszki od stopu do guza potylicznego. Silne szczeki o regularnym, nożycowym zgryzie. Nos czarny, często wybarwiający się na jasno w zimie lub wiosną.

Oczy

Dość szeroko osadzone, w ciemnej oprawie. Nadają głowie charakterystyczny łagodny wyraz, dlatego ich kształt i kolor jest bardzo istotny. Powinny być ciemnobrązowe, ale nie czarne. Kształt oczu oddaje witalność golden retrievera, dlatego nie powinny być one ani zbyt małe ani wyłupiaste.

Uszy

Trójkątne, średniej wielkości, patrząc z profilu osadzone na poziomie oczu i przylegające do głowy.

Szyja

Szyja i łopatki stanowią najważniejszy element konstrukcyjny, stanowiący o doskonałości wyważenia. Szyja musi być dobrej długości, muskularna, pozwalająca na efektywną pracę w nierównym terenie i w wodzie. Szyja powinna tworzyć linię opadającą do wyraźnie zaznaczonego kłębu. Kłąb zaznaczony jest przez schodzące się, dobrze ustawione łopatki. Choć wzorzec mówi, że szyja powinna być sucha, to jednak przy wymaganej, mocnej głowie zdarza się rzadko, i luźniejsza (umiarkowanie) skórna na szyi nie wpływa na ocenę.

Kończyny przednie

Proste, bez luźnych łokci. Kości mocne. Mocne nadgarstki powinny być tylko lekko nachylone do podłoża, zakończone zwartą, okrągłą łapą. Kąt między łopatką a ramieniem powinien być zbliżony do kąta prostego, co umożliwia psu długi, swobodny wykrok. Długość łopatki powinna być równa długości ramienia.

Tułów

Krótki, zwarty, przy czym sylwetka psa mieścić się powinna w prostokącie, a nie w kwadracie. Jego harmonijna budowa umożliwić powinna możliwe przenoszenie ruchu z pasa miednicowego na barkowy. Golden jest psem dłuższym niż wyższym, a więc tułów zbyt krótki stanowi taką samą wadę jak tułów zbyt długi. Wadą jest także grzbiet miękki. Klatka piersiowa o dobrze wysklepionych żebrach zapewnia dostateczną pojemność płuc. Zbyt okrągła, beczkowata, zakłóca pracę przednich kończyn powodując odstawanie kości i zbieżną pracę łap. Lędźwie mocne i umięśnione - dysharmonia tułowia najczęściej wynika z nieprawidłowej długości lędźwi. Prawidłowa górna i dolna linia wynika z prawidłowego ustawienia i dobrych proporcji wszystkich elementów. Zbyt głęboka klatka piersiowa daje wrażenie nisko nożności, strome łopatki skracają optycznie psa i rujnują ruch, zbyt wysoko (wesoło) noszony ogon psuje obraz psa z boku, zbyt nisko zarówno z profilu, jak i z tyłu.

Kończyny tylne

Doskonałe kontowanie i ustawienie kości ma zapewnić goldenowi swobodny ruch i pracę. Kończyny tylne oglądane w ruchu z tyłu powinny być stawiane równolegle, bez tendencji do odstawiania pięty do wewnątrz czy na zewnątrz. Kończyny tylne muszą być dostatecznie szeroko rozstawione, by mogły harmonizować z pracą kończyn przednich. Dobre kontowanie daje napęd umożliwiający psu długi, dynamiczny krok. Golden retriever ma wyraźnie zaznaczone kolano, nogi nie mogą być podstawione pod tułów. Pięta powinna być ustawiona dość nisko. W praktyce z większą tolerancją traktuje się nieco stromy tył niż front.

Ogon

Osadzony w linii grzbietu, sięgający do stawu skokowego, nie może być skrócony, w ruchu noszony w linii grzbietu.

Włos

Prosty lub lekko falujący, nigdy skręcony, o gęstym podszerstku, chroniącym przed wilgocią. Wyraźnie dłuższy włos na tylnej stronie przednich nóg, klatce piersiowej i brzuchu, tworzący portki na udach i pióro na ogonie.

Umaszczenie

Wszystkie odcienie koloru złotego i kremowego, nigdy czerwony czy mahoniowego. Kilka białych włosów dopuszczalne tylko na piersi.

Usposobienie

Przyjacielskie, ufne i spokojne, wyjątkowo cierpliwe.

Wzrost w kłębie

Psy 56-61 cm, Suki 51-56 cm.

Wady

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca są błędem.

Uwaga

Pies powinien mieć dwa, normalnie wykształcone jądra w pełni spuszczone do moszny.

 

© 2003-2024 Lady Gold. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyszukiwarka

Galeria

Formularz kontaktowy

Przejdź dalej

Kontakt

"Lady Gold" Joanna Jagodzinska
adres:
Chrząstowo 29a,
89-100 Nakło nad Notecią
telefon:
(+48) 604 439 595
(+48) 604 938 263
adres e-mail:
asia@lady-gold.eu